Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak alkohol wpływa na jakość snu?

30 sierpnia 2023 alkohol


Alkohol to zdecydowanie najpopularniejsza używka na całym świecie. Do kupienia alkoholu wystarczy tylko ukończenie określonego przez prawo wieku — jest on łatwo dostępny, względnie tani i występuje w najróżniejszych postaciach. I choć jego umiarkowane spożywanie przynosi pewne korzyści, to jednak odbija się także na funkcjonowaniu całego organizmu w sposób często bardzo zaskakujący. Warto przyjrzeć się przykładowo temu, jak alkohol wpływa na jakość naszego snu.

Wpływ alkoholu na ludzki organizm

Z jakiego powodu raczymy się alkoholem? Nie da się ukryć, że jest to używka, którą łatwo dostać, a jej spożycie wprowadza nas w stan relaksu i odprężenia. Co więcej, wielu specjalistów wskazuje, że umiarkowane picie określonych alkoholi może pozytywnie wpływać na zdrowie — przykładowo wino świetnie działa na serce i ogólnie układ krążenia, a piwo pozwala zachować nerki w doskonałej kondycji.

Co ciekawe, wiele osób sięga każdego wieczora po alkohol, aby ułatwić sobie zasypanie. W końcu jak zostało to wyżej wspomniane, alkohol ma działanie odprężające i uspokajające, więc powinien przyczynić się do tego, że szybciej i łatwiej zaśniemy.

Czy alkohol faktycznie ułatwia nam zasypianie?

Żeby zrozumieć, czy alkohol wpływa na sposób naszego zasypiania, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, jak konkretnie działa on na ludzki organizm. Wiedzieć musimy, że w dość ciekawy sposób oddziałuje na nasz układ nerwowy — po dostarczeniu alkoholu dochodzi do zahamowania przekaźnictwa w układzie nerwowym, przez co obniżona zostaje jego sprawność funkcjonowania. Jak się to objawia? Po wypiciu alkoholu stajemy się spokojniejsi, a także senni. Co ciekawe, podobne działanie posiadają leki nasenne, dlatego tak niebezpieczne jest łączenie ich z alkoholem.

Jaka zatem jest odpowiedź na postawione powyżej pytanie? Jak się okazuje, alkohol faktycznie może nam pomóc zasnąć. Osobną kwestią jest jednak to, jakiej jakości będzie to sen. Na to pytanie odpowiedź czeka na nas poniżej.

Jakość snu po spożyciu alkoholu

Wiemy już, że spożycie alkoholu spowalnia działanie układu nerwowego, upośledzając jego działanie, co przekłada się na zmniejszenie odbierania bodźców zewnętrznych, czego efektem jest m.in. łatwiejsze zasypanie. Na uwadze trzeba mieć jednak to, że sen po alkoholu znacznie różni się od snu na trzeźwo.

Jak każdy doskonale wie, sen podzielić można na dwa etapy, czyli NREM i REM. Podczas pierwszego przestajemy reagować na bodźce zewnętrzne, a nasz organizm zaczyna regenerację. Trwa to około 100 minut, po czym przechodzimy w fazę REM, czyli marzenia senne, podczas których napięcie mięśniowe niemal nie istnieje. Etapy snu następują po sobie kilkukrotnie przeważnie 4 do 5 razy. Balans między nimi zapewnia nam wypoczynek i dobrą regenerację.

Co jednak dzieje się po spożyciu alkoholu? Powoduje on zaburzenie cykli faz snu, co często skutkuje przebudzeniem w środku nocy. Sen zostaje spłycony, co oznacza zmęczenie, niewyspanie się i bardzo negatywne samopoczucie.

Czy picie alkoholu przed snem może być szkodliwe?

Wiele osób wybiera alkohol jako remedium na problemy z zasypianiem. Wiedzieć jednak musimy, że takie działanie jest skuteczne na krótką metę i bardzo szybko może przynieść znacznie większe problemy.

Picie alkoholu pogarsza efektywność sennej regeneracji, a także sprzyja pogłębianiu się problemów z zasypianiem. Alkohol jest prostą drogą do zaburzeń sennych, a nawet bezsenności. Oczywiście częste sięganie po niego, aby ułatwić sobie zasypianie, jest również obarczone ogromnym ryzykiem uzależnienia, co przerodzić się może w naprawdę poważne problemy, z których wyjście może być niezwykle trudne.

Leczenie alkoholizmu Warszawa — kiedy zgłosić się po pomoc?

Alkohol to bardzo podstępna używka — z jednej strony poprawia nam nastrój, odpręża i ułatwia relacje towarzyskie, a także oczywiście pozwala szybko zasnąć, lecz w dłuższej perspektywie staje się czynnikiem destrukcyjnym niemal na każdym polu codziennego życia. Nic więc dziwnego, że bardzo często niewinne piwo lub wino przed snem kończy się alkoholizmem.

Na szczęście istnieje szereg możliwości w zakresie leczenia alkoholizmu. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy zgłosi się po pomoc, aby leczenie tej choroby było jak najefektywniejsze. Tak naprawdę po pomoc należy udać się już wtedy, gdy picie alkoholu przed snem stanie się zwyczajem. Ostatnim dzwonkiem alarmującym powinna być regularność, lecz także zwiększającą się porcja alkoholu. To już wtedy powinniśmy dostrzec trapiący nas problem i udać się do specjalisty po profesjonalną pomoc. Zaniechanie takiego działania tylko pogarszać będzie naszą sytuację.

Więcej informacji na temat terapii alkoholizmu można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/leczenie-alkoholizmu-warszawa/ 

Materiał zewnętrzny

Po co są paznokcie - funkcje i znaczenie

Redakcja esentire.pl

Witaj na naszym blogu, który w pełni poświęcony jest modzie i urodzie. Znajdziesz u nas wiele inspiracji dotyczących makijażu, ubrań, ślubu i wesela, pielęgnacji włosów, paznokci i skóry, a także dowiesz się jak żyć zdrowo i nie tracić motywacji do stawania się lepszą każdego dnia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jedna koszula
theraflu
Proces gojenia się po depilacji laserowej

Jesteś zainteresowany reklamą?