Nieważne, czy masz długie i gęste włosy, czy krótkie strąki, musisz je odpowiednio pielęgnować. Dowiedz się, jak dbać o włosy, by pięknie się układały i były zdrowe. Sposób pielęgnacji powinnaś dostosować do tego, jaki jest twój typ włosów, a właściwie to jego porowatość. Do tego możesz dopasować kosmetyki do pielęgnacji w domu i wybrać odpowiedni zabieg u fryzjera.
Zobacz także: Jak dbać o paznokcie? Sprawdzone sposoby
Test na porowatość włosów
Test na porowatość włosów jest bardzo prosty: wystarczy włos i szklanka wody. Wrzuć włos do wody i odczekaj kilka minut. Jeśli będzie się unosić na powierzchni, twoje włosy są niskoporowate. Jeśli zaś masz włosy średnioporowate, włos będzie pływał mniej więcej w połowie wysokości słupa wody. Włos, który znajdzie się na dnie szklanki jest wysokoporowaty.
Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate trzeba myć delikatnymi szamponami – najlepiej wybierać ekologiczne produkty ziołowe bez silikonów. W wypadku masek i odżywek, należy uważać, by nie nałożyć ich zbyt dużo. Nawet te, które trzeba spłukiwać, mocno obciążą włosy. Od czasu do czasu, pół godziny przed myciem włosów, warto nałożyć na nie olejek rycynowy lub kokosowy. Często zdarza się, że włosy niskoporowate mają mocno przesuszone końcówki – należy je dodatkowo odżywiać olejkiem lub serum do końcówek.
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate bywają szorstkie i matowe. Zdarza się również, że się przetłuszczają. Trzeba je myć szamponami, które będą głęboko oczyszczać skórę głowy – do co trzeciego mycia można użyć rypacza. Średnioporowate włosy lubią odżywki bez spłukiwania, zwłaszcza z aloesem lub mocznikiem. Podobnie jest z olejowaniem – olej migdałowy lub oliwę z oliwek możesz trzymać na głowie kilka godzin.
Włosy wysokoporowate
Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające. Często się plączą i źle znoszą farbowanie, prostowanie, czy kręcenie lokówką. Najlepiej myć je szamponem przeznaczonym do włosów zniszczonych. Po umyciu konieczne jest nałożenie odżywki, które ułatwi rozczesanie fryzury. Zasadne jest też dociążenie włosów poprzez olejowanie – najbardziej odpowiednie będą olej z wiesiołka lub z czarnuszki.
Profesjonalna pielęgnacja w salonie
Przynajmniej raz na pół roku, zwłaszcza mając dłuższe włosy, warto wybrać się na zabieg pielęgnacyjny do salonu fryzjerskiego. Fryzjer najlepiej wie, jak dbać o włosy i poleci zabieg, który nie tylko je odżywi i przywrócić im blask, ale także sprawi, że będą zdrowo i szybko rosły.
W ostatnim czasie rośnie popularność stosowania botoksu na włosy. To zabieg, który je wzmacnia i regeneruje ich strukturę przez to, że wypełnia ubytki. Świetnie nadaje się do włosów zniszczonych przez codzienną stylizację i farbowanie. Włosy są po nim gładsze i prostsze.
W niektórych salonach wykonuje się również zabieg pielęgnicą. To urządzenie, które wyglądem przypomina prostownicę, ale wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Odbudowuje strukturę zniszczonych włosów oraz stymuluje wzrost nowych poprzez działanie na tkankę skóry głowy.
Jeśli nosisz proste włosy, możesz skorzystać z keratynowego prostowania. Keratyna nie tylko rozprasuje pasma, ale też odżywi je i nawilży. Efekty zabiegu utrzymują się bardzo długo, więc nie trzeba prostować włosów tradycyjnie w domu.
Warto pamiętać także o tym, że na wygląd włosów, poza kosmetykami, ma także wpływ dieta. Zdrowe odżywianie i suplementacja witamin oraz składników mineralnych poprawiają kondycję skóry i włosów.
Sprawdź też: Domowe sposoby na porost włosów