Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wkład koronowo-korzeniowy – czym jest i kiedy się go stosuje?

15 września 2023 Wkład koronowo-korzeniowy


Ubytki w uzębieniu często są naprawiane za pomocą wypełnień, zwanych popularnie plombami. Niekiedy jednak korona zęba jest zniszczona w takim stopniu, że nie da się w niej zamocować uzupełnienia. W takiej sytuacji stosowany jest wkład koronowo-korzeniowy. Czym on dokładnie jest i jak się go mocuje? Sprawdźmy!

Czym są wkłady koronowo-korzeniowe?

Wkłady takie należą do stałych uzupełnień protetycznych. Używa się ich w sytuacji, gdy pacjent stracił ponad połowę własnej korony zęba. Jednocześnie by móc zastosować wkład koronowo-korzeniowy, korzeń zęba musi być w dobrym stanie.

Budowa wkładu koronowo-korzeniowego

Wkład jest zbudowany z dwóch części:

  • koronowej – na której osadzana jest następnie indywidualnie dopasowana korona ceramiczna,
  • korzeniowej – mocowanej w opracowanym uprzednio korzeniu zębowym.

Wkłady najczęściej są wykonane z metali lub ceramiki. Wadą wkładów metalicznych, np. chromowo-kobaltowych, jest ich prześwitywania przez koronę. Droższe są wkłady z tlenku cyrkonu, kolorystycznie zbliżone do naturalnych zębów. Opcja pośrednia cenowo to natomiast włókno szklane.

Wkłady – gotowe i dostosowane indywidualnie

W wielu sytuacjach u pacjenta można zastosować gotowy, fabryczny wkład koronowo-korzeniowy. Dobrze zaopatrzony sklep stomatologiczny oferuje takie stałe wypełnienia. W niektórych przypadkach potrzebne jest jednak przygotowanie wkładu spersonalizowanego dla danej osoby. Ma to miejsce np. przy zębach wielokorzeniowych.

Ile trwa wykonanie takiego wkładu?

Wszystko zależy od tego, jaki jest aktualny stan zęba pacjenta. Procedura jest szybsza, gdy dana osoba jest już po wcześniejszym leczeniu kanałowym. W przypadku standardowych, gotowych wkładów naprawa może być wykonana na jednej-dwóch wizytach.

Na początek konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, co pozwala specjaliście ocenić stan korzenia i to, czy nadaje się on do umieszczenia w nim wkładu. Po opracowaniu kanału pobierany jest wycisk, a ząb zostaje tymczasowo zabezpieczony. Na kolejnej wizycie następuje zamocowanie wkładu koronowo-korzeniowego i pobranie wycisku pod koronę. Na koniec mocuje się przygotowaną dla danego pacjenta koronę na umocowanym wkładzie.

Gdy ząb wymaga leczenia endodontycznego, stomatolog musi najpierw wykonać leczenie kanałowe. Wówczas wizyt, koniecznych do uzyskania gotowego efektu, będzie więcej. Warto jednak poświęcić czas, aby móc cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem. Pamiętaj, że naprawione zęby to nie tylko kwestia estetyki. To również ważny aspekt zdrowotny, gdyż braki w uzębieniu utrudniają prawidłowe gryzienie pokarmów. Nie zaniedbuj zdrowia jamy ustnej!

Po co są paznokcie - funkcje i znaczenie

Redakcja esentire.pl

Witaj na naszym blogu, który w pełni poświęcony jest modzie i urodzie. Znajdziesz u nas wiele inspiracji dotyczących makijażu, ubrań, ślubu i wesela, pielęgnacji włosów, paznokci i skóry, a także dowiesz się jak żyć zdrowo i nie tracić motywacji do stawania się lepszą każdego dnia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jedna koszula
theraflu
Proces gojenia się po depilacji laserowej

Jesteś zainteresowany reklamą?