Zmiana koloru włosów może diametralnie odmienić wygląd. Warto co jakiś czas wprowadzić pewne modyfikacje. Zawsze można zmienić styl ubierania się, ściąć włosy, przyciemnić je lub rozjaśnić. Jedni udają się do fryzjera, który wszystkim się zajmie za nich, inni decydują się na samodzielne rozjaśnianie włosów. W sprzedaży dostępne są rozmaite rozjaśniacze. Istnieją także domowe, naturalne sposoby na jaśniejsze kosmyki. Trzeba jednak uważać, aby nie zniszczyć sobie włosów i nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego.
Zobacz też: Jakie wybrać fryzury do kształtu twarzy?
Jak przeprowadzić rozjaśnianie włosów w domu?
Każde rozjaśnianie włosów wiąże się z ich uszkodzeniem w mniejszym lub większym stopniu. W zależności od zastosowanej metody, efekt będzie nieco inny. Chemiczne rozjaśniacze mogą być zbyt mocne dla delikatnych włosów, które są już w kiepskiej kondycji. Należy sobie odpowiedzieć, czy rzeczywiście warto je dodatkowo obciążać. Zanim ktoś zdecyduje się na syntetyczny rozjaśniacz z drogerii, warto wypróbować różne naturalne metody rozjaśniania włosów. Świetnie sprawdzi się do tego miód. Rozpuszczony w wodzie i naniesiony na włosy wpłynie na ich zabarwienie. Inną opcją będzie sięgnięcie po sok z cytryny i ocet. Wykazują one działanie rozjaśniające ze względu na to, czy zawierają sporo kwasów. Takie kwaśne płukanki nie powinny być jednak za często stosowane, bo przyczyniają się do przesuszenia włosów.
Jak rozjaśnić włosy w domu
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że maseczka cynamonowa może skutecznie rozjaśnić włosy. Wystarczy dodać zmielony cynamon do swojej ulubionej odżywki, po czym wymieszać wszystko i nanieść równomiernie na całą długość włosów. Po 4 godzinach powinno się spłukać miksturę i umyć włosy szamponem. Świetną opcją będzie także zastosowanie maseczki ze sproszkowanego korzenia rabarbaru, oleju, soku cytrynowego i wody. Przygotowaną mieszankę nakłada się na pół godziny na włosy, po czym dokładnie spłukuje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będą one po takim zabiegu szorstkie, dlatego zaleca się nałożenie odżywki. Domowe metody są znacznie mniej inwazyjne od chemiczne utleniacze.
Co zrobić, aby mieć jaśniejsze włosy?
Jeśli ktoś chce rozjaśnić włosy bez użycia chemicznych aktywatorów, to może spróbować płukanek z rumianku. Najlepszy efekt uzyska się latem, po wystawieniu włosów na działanie promieniowania słonecznego. Rumiankowy napar przyspiesza proces rozjaśniania. Chmiel także pozwoli na uzyskanie jaśniejszego odcienia kosmyków. Bardzo skutecznym sposobem na rozjaśnianie włosów jest zastosowanie wody utlenionej. Trzeba jednak uważać, aby ich sobie nie zniszczyć. Wody utlenionej nigdy nie nakłada się bez rozcieńczania. Po przeprowadzeniu zabiegów rozjaśniających zawsze trzeba pamiętać o tym, aby zregenerować włosy. Niestety po rozjaśnianiu mają one tendencję do łamania i przesuszenia, dlatego idealnie sprawdzają się kosmetyki zawierające w składzie odżywcze olejki. Jeśli włosy są już wyraźnie osłabione i w złej kondycji, to warto zrezygnować z rozjaśniania lub powierzyć to zadanie fryzjerowi.